VIVAX
ISO 9001
image

ORTOPEDIA I TRAUMATOLOGIA NARZĄDU RUCHU

 tel. 61 428-43-43


 

ARTROSKOPIA

15vivax

Artroskopia stawów –oznacza metodę operacyjną polegającą na wprowadzeniu do wnętrza stawu układu optycznego przez niewielkie, zwykle kilkumilimetrowe nacięcie i przez kolejne nacięcia podobnej wielkości narzędzi, którymi dokonuje się czynności leczniczych. Metoda ta minimalizuje uszkodzenia torebki stawowej i innych powłok stawu, co istotnie wpływa na przyśpieszenie funkcji stawu i redukuje dolegliwości bólowe pooperacyjne.

 

 

Artroskopia stawu kolanowego – wykonuje się tą metodą liczne procedury lecznicze. Do najczęstszych należą:

czytaj więcej

Artroskopia stawu barkowego

czytaj więcej

Artroskopie stawów skokowych i łokciowych są rzadziej wykonywane zwykle dla usuwania wolnych fragmentów chrzęstnych lub chrzęstnokostnych upośledzających pracę stawu lub z powodu zmian pourazowych

 


 

ENDOPROTEZOPLASTYKA

endoproteza

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Stawy biodrowe – endoprotezy implantowane są z powodu zniszczenia stawu w przebiegu chorób zwyrodnieniowych (wtórnych- na skutek wcześniejszych innych chorób np. reumatoidalnego zapalenia stawów, czy zmian pourazowych i tzw. idiopatycznych czyli takich, gdzie przyczyna nie jest znana), a w szczególnych przypadkach jako leczenie świeżych złamań w obrębie stawu biodrowego, gdy szansa na wygojenie naturalne jest bardzo mała.

 

Endoprotezy mogą być:

częściowe (połowicze), gdy wymieniane jest na sztuczne zakończenie bliższe kości udowej a panewka miednicy pozostaje naturalna. Te stosuje się zwykle jako zaopatrzenie złamań szyjki kości udowej u chorych w podeszłym wieku i takich, gdzie rozleglejszy zabieg zwiększał by istotnie ryzyko ciężkich  powikłań ogólnych (np. wyniszczenie organizmu, ciężkie choroby układu naczyniowego  i oddechowego)

całkowite, czyli takie, które zastępują panewkę stawu biodrowego w miednicy i równocześnie zakończenie bliższe kości udowej.

czytaj więcej

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego całkowita

czytaj więcej

osteotomia piszczeliOsteotomia piszczeli w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kolana – u chorych z chorobą zwyrodnieniową kolan najczęściej ulega szczególnemu zniszczeniu przyśrodkowa część stawu kolanowego. Dla zapobieżenia dalszemu szybkiemu zniszczeniu stawu dokonuje się przecięcia kości piszczelowej  poniżej  i ustawienia jej  z zagięciem kątowym takim, by kolano ustawione było nieco koślawo. Dzięki temu zabiegowi staw kolanowy zwiększa swoje obciążenie w bocznej (zwykle nieuszkodzonej) części, a zniszczona część przyśrodkowa zostaje częściowo odciążona. Dodatkowo zabieg poprawia ukrwienie kości. Po okresie kilku tygodni można kończynę obciążać. Oczekiwanym rezultatem jest zniesienie lub redukcja dolegliwości bólowych oraz spowolnienie choroby zwyrodnieniowej, co odsuwa w czasie konieczność założenia endoprotezy.

Zabiegi w obrębie stopy z powodu koślawych paluchów, poprzecznego płaskostopia, palucha sztywnego

Wykonuje się je dobierając metody operacyjne i zakres indywidualnie dla każdego chorego z uwzględnieniem obrazu klinicznego i radiologicznego.

czytaj więcej

Zespół cieśni kanału nadgarstka  – choroba polegająca na zaburzeniu funkcji nerwu pośrodkowego, objawiająca się najczęściej drętwieniami w zakresie kciuka, wskaziciela, palca środkowego i przylegającej do niego połowie palca serdecznego. Objawy początkowo dyskretne, pojawiające się  w nocy nasilają się i dołącza się do nich zanik mięśni drobnych ręki. Przyczyną  tego jest ucisk na nerw w obrębie nadgarstka. Zabieg polega na przecięciu więzadła pod którym przebiega nerw.

Jeśli nie doszło do trwałego uszkodzenia nerwu z powodu zbyt długiego odraczania zabiegu, powrót jego prawidłowej funkcji następuje w ciągu od kilku dni do kilkunastu tygodni.

Chory po zabiegu najczęściej nie wymaga unieruchomienia i może od razu wykonywać czynności operowaną kończyną z wyłączeniem dużego obciążenia siłowego.

Łokieć tenisisty – zespół bólowy łokcia od jego bocznej lub niekiedy przyśrodkowej strony. Przyczyną jest uszkodzenie przyczepów mięśni. Charakterystyczną cechą są dolegliwości nasilające się po wysiłku oraz spoczynkowe.

RATY

MediRaty

NASZE PLACÓWKI

GNIEZNO ul.Podkomorska 4
GNIEZNO ul.Witkowska 53
CZERNIEJEWO
KISZKOWO
MIELESZYN

DLA PACJENTÓW

Leczenie operacyjne - informacje
Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego

Szukaj na stronie